Симонета Иванова шампионка на България за шести път

Спорт
10.04.2013 | 16:07 ч.

Ученичката на МГ „Гео Милев” Симонета Иванова се завърна с 2 златни медала - по класически шахмат и блиц, от Държавните индивидуални първенства от 8 до 18 г. във всички шахматни дисциплини - класически, ускорен и блиц шахмат. В надпреварата, провела се от 28 март до 6 април тази година в Пловдив, взеха участие 307 състезатели от цялата страна. Главен съдия на турнира бе мс Живко Жеков.

В класическия шахмат Симонета се състезава в групата девойки до 16 г., в която участваха общо 11 състезателки. Състезанието се проведе по швейцарска система, а контролата за игра бе 90 минути + 30 секунди за всеки ход. Плевенчанката започна с 3 победи, като третия кръг се изправи срещу основната си конкурентка в групата – Мария Васова. Симонета спечели без усложнения този двубой. Четвъртия кръг състезателката от Плевен се изправи срещу другата от основните си конкурентки - Ива Пенчева, където завърши наравно. Останалите 3 кръга Симонета беше безапелационна и завърши еднолично на първо място с 6,5 точки от 7 възможни.

При ускорения шахмат, на който контролата за игра е 15 минути + 5 секунди за ход, Симонета участва в групата на юношите до 18г., където от 20 участници завърши на 10 място.

На най-бързия шахмат - блиц, където контролата за игра е само 5 минути на състезател, нашето момиче също се представи чудесно и завърши еднолично на първо място с 6,5 точки от 7 възможни. Класирането на първо място в класическия шахмат на Симонета й дава квота да представи България на Световното първенство по класически шах при девойки до 16г. в Обединените арабски емирства през месец декември. На 16 април плевенчанката пътува за Банкя, където между 10 състезателки предстои да бъде определена шампионката на България при жените за 2013 г.