От 1 април достъпът на пациентите до заплащани от НЗОК продукти - изцяло или частично, може да бъде преустановен. Това става ясно от позиция на Българския фармацевтичен съюз, публикувана на страницата на съсловната организация във Фейсбук.
Там се казва, че БФС е изправен пред хипотезата, в която от цитираната дата няма да има подписани и влезли в сила Условия и ред и аптеките няма да могат да отпускат лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, което ще е поредната национална криза за последните две години.
От началото на тази година съсловната организация и НЗОК водят преговори за дейностите, отчитането и заплащането на аптеките, но от НЗОК са настояли „за въвеждане на текстове, които противоречат на нормативната уредба“. Единият текст противоречи на регламент на Европейския съюз за верификацията, а другият текст ограничава правата на пациентите и им вменява задължение, допълниха от Фармацевтичния съюз.
Част от предложените от НЗОК промени ще ограничават значително правото на достъп на пациентите до лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, тъй като се предвижда пациентът да е задължен да получи всички, изписани от лекаря медикаменти, но някои пациенти не могат или не желаят да ги купят. Така в условия на недостиг на лекарства и все по-често срещани затруднения на пациентите да открият някои конкретни медикаменти, се създава невъзможност да получат поне тези, които са налични в дадена аптека.
В публикацията си от Фармацевтичния съюз дават и хронология на преговорите със Здравната каса, като отбелязват: "През целия период на преговори БФС срещаше известно недоверие от страна на НЗОК относно използването на всички технологични възможности на Националната здравно-информационна система и на системите на НЗОК за контрол в момента на отпускането на лекарствените продукти и препятстване на неправилното разходване на средства от бюджета на НЗОК".
Друг проблем, според фармацевтите, е настояването от страна на НЗОК да задължи търговците на дребно с лекарствени продукти да подават верификационни данни и към НЗОК, след като същите верификационни данни вече са предоставени от Българската организация за верификация на лекарствата. "Българският фармацевтичен съюз няма как да подкрепи подобно предложение, тъй като то е в разрез с правната уредба", посочват от Съюза.
От съсловната организация настояват да се въведат всички възможности за технологичен контрол върху разходването на бюджета на НЗОК при отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни при спазване на действащото законодателство.
Коментирай