Риск за националната сигурност на България има, но пряка заплаха няма. Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, който коментира обявената частична военна мобилизация в Русия.
„Провеждането на мобилизация в Русия естествено, че води до ожесточаване на конфликта и трудна предсказуемост на края на този конфликт“, заяви военният министър. Той припомни, че България е член на НАТО, а системата за колективна отбрана добре гарантира националната ни сигурност.
„Всеки един конфликт, който е замразен, тлеещ или горещ, какъвто е в Украйна, е риск за националната сигурност. Като се започне с потока от бежанци и с използването на икономически средства, водещи по един или друг начин до влияние върху националната ни сигурност. Ние го усещаме сами, виждаме какво става с цените“, обясни министър Димитър Стоянов.
На журналистически въпрос дали новата ситуация, свързана с частичната военна мобилизация в Русия, може да доведе до обсъждане на увеличаването на контингента на НАТО в България, Стоянов отговори, че към момента това не е необходимо, тъй като пряка заплаха за страната ни няма. Стоянов не пожела да коментира въпроса за референдумите в четири области от Украйна под руски контрол, като посочи, че това е тема за Външно министерство.
„Съвременната геополитическа среда изисква модернизация на армията. Приет е проекта за инвестиционен разход за придобиването на 8 изтребители Ф16. Сумата по трите договора е 1,29 млрд. долара без ДДС“, обяви министърът на отбраната.
Той добави, че е необходимо да бъде организирана една ескадрила – 16 изтребители.
„Очакванията са, че самолетите ще пристигнат през 2027 година“, добави той.
Решено е да бъде закупен и "допълващ самолет" на лизинг за българските ВВС, за да могат да се носят бойните дежурства в небето, докато дойдат първите изтребители Ф-16 през 2025 година. Втората партида се очаква през 2027 г., но през това време разполагаме със стара съветска техника, която не можем да поддържаме заради конфликта в Украйна, обясни Стоянов.
„Вече сме получили оферти от Франция и Швеция, като българското условие е изтребителите да бъдат купени на лизинг“, обясни Димитър Стоянов.
Министрите са одобрили на заседанието на кабинета 13 проекта от инвестиционната програма за модернизиране на армията. Първият проект е за бойна машина за пехотата, другият е за 3Д-радарите, а третият е проектът за придобиване на допълнителни 8 броя самолети Ф-16, за да имаме пълна ескадрила от 16 изтребители.
Стойността на цялата инвестиционна програма е 6,6 милиарда, а за втората партида от 8 самолета цената е 1 296 412 185 долара без ДДС. Очаква се вторите 8 самолета да пристигнат през 2027 г. и тъкмо заради забавянето се налага да купим на лизинг "допълващ самолет", разясни Димитър Стоянов. По думите му, от национална сигурност не бива да се пести.
Правителството одобри и отпускането на хуманитарна помощ за Украйна по нейно искане. Става въпрос за предоставяне на 350 медицински пакета, които са предназначени за 35 000 украински граждани.
Свят 21.09.2022 | 11:43 ч.
Свят 21.09.2022 | 09:25 ч.
Свят 20.09.2022 | 16:24 ч.
Коментирай