"Правителството никога не е отказвало диалог с организациите на аграрния бизнес, още на 25 юли се срещнах с техни представители, присъстваха земеделският министър и финансовият министър.
На нея почти всички подкрепиха падането на забраната за внос на зърно от Украйна. Кабинетът е готово за диалог, за да се види какви са специфичните проблеми и какви са решенията, които трябва да се вземат."
Това заяви на извънредна пресконференция в Министерския съвет премиерът Николай Денков.
"Основният въпрос, който поставят протестиращите, вече е решен. Това е включено в спораземунието на ЕК и Украйна. Два пъти говорих с премиера на Украйна, тъй като страната му взе решение да наложи ограничения на специфични стоки, за да не се създадат проблеми със земеделските производители и пазара.
От нас се очаква какви стои и количества бихме могли да приемем. Това иска правителството да обсъди с браншовите организации.
Ние ги поканихме на разговор, за да им обясним смисъла на споразумението и да намерим решението, но те не се отзоваха и поставиха условия, зааплашиха с блокади, създавайки проблеми за другите граждани", посочи премиерът.
В България не се допускат и няма да се допускат продукти, вредни за здравето. Има и ще има стриктни проверки на вноса за всички показатели по европейските стандарти, включително по всички рискови показатели, свързани с войната в Украйна, стана ясно още на брифинга в Министерския съвет.
От 1 октомври м.г. до влизането на забраната за внос в сила на 3 май т.г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е анализирала 575 пратки зърно - внос от Украйна в България. В нито една не е установено наличие на вредни вещества. Единствено в една пратка от 40 тона има установени складови вредители. Цялото количество е върнато в Украйна.
С падането на забраната, считано от утре, 18 септември 2023 г., БАБХ ще извършва допълнителен контрол на храните с произход Украйна, внесени на територията на Република България.
Кабинетът вече работи върху промяна в методиката за субсидиране на земеделското производство. Целта е да бъдат подпомагани повече малките и средните производители на традиционни български култури, които изчезнаха от пазара – зеленчуци и плодове, месо, мляко и мед.
"Оставаме с протегната ръка", каза още Денков и обяви, че готов да се извини за думите си, но не и на тези, за които няма за какво да се извинявам, които получават лъвския пай, които са си построили вили, имат скъпи яхти и скъпи коли.
Коментирай